Náš příběh - Spolek NaŽďár

Horní Žďár je bývalá sudetská vesnice mezi Trutnovem a Dvorem Králové nad Labem. Žďárské údolí je táhlé, dlouhé, v zimě chladné, v létě vlhké. Okolní kopce a louky jsou v létě krásně zelené, v zimě zasněžené. Do tohoto prostředí se v posledních letech nastěhovalo dost lidí na to, aby ve spojení se starousedlíky vznikla aktivní komunita, jejíž zájmy a nápady jsou téměř bezbřehé.

Spolek NaŽďár, z.s. jsme založili v roce 2016, abychom se mohli lépe prezentovat na veřejnosti, a abychom mohli některé nápady hlásit do grantových soutěží. Jedním z cílů spolku je také rekonstrukce kostela svatého Jana Křtitele.

Ve stanovách spolku jsme si jako cíl vytyčili společenský a kulturní udržitelný rozvoj místa, kde žijeme.

Máme chuť chystat hry pro děti, rádi zpíváme pro sebe i pro veřejnost, máme radost, když objevíme něco nového ze žďárské historie...

Již před založením spolku jeho dnešní členové uspořádali v Horním Žďáru a okolí mnoho akcí (koncerty v kostele svatého Jana Křtitele a u vodní nádrže, čištění hřbitova od náletů zeleně, dětský den a stezku odvahy, opravu drobných církevních památek aj.).

V roce 2017 realizoval s podporou nadace VIA projekt "Místo, kde žiji"- sesbíral historické fotografie Žďáru a okolí a ve formě velkoformátových tisků je vystavil v kostele. V dalším roce 2018 spolek inicioval vznik projektu "Staronová náves"- obec Hajnice tak získala od Nadace VIA finanční podporu na plánování a úpravu veřejného prostoru v okolí vodní nádrže v Horním Žďáru.

Členové spolku NaŽďár také založili stejnojmenný hudební soubor, který poprvé vystoupil v prosinci 2016 ve žďárském kostele s vánočním repertoárem a od té doby úspěšně pokračuje v dalších zpívacích akcích, včetně každoroční svatojánské slavnosti anebo kabaretem :) Nejenže se nám postupně rozšiřuje repertoár, ale též se rozrostl počet zpívajících osob, a tak můžeme nabídnout čím dál pestřejší potěšení. Seznam odehraných koncertů včetně základních informací a s fotografiemi naleznete ve článcích níže.

Sledujte nás na Facebooku

STARŠÍ ČLÁNKY - ARCHIV

Srdečně zveme všechny z blízka i daleka, přijďte si zazpívat, přijďte pobejt a užít si vánoční atmosféru. Svíčky a teplé deky k sezení si vemte s sebou.

HALO HALO - hlásíme, že je na čase zase vyčistit návesní díru! Aby to nebyla nuda, tak si pak dáme "srandamač"! Těšíme se na hojnou účast a vydatnou pomoc.

Už se nám to blíží! Kterou stařenku překvapíme písní za plotem zahrádky? Ze které hospody nás vyhodí pro hlučné a neřestné chování? Dojdeme do cíle se všemi dětmi ve zdraví? A kolik šušňů letos vyžebráme na opravu našeho Svatojánského kostelíka?

Naši milí přátelé, kamarádi, sousedé a fanoušci, v pondělí 29.6.2020 od 19 hodin budeme zpívat létu v Markoušovickém kostele... tak se tam zastavte, rádi vás uvidíme 🌞🌞

Zde se nachází chronologicky seřazený výpis uskutečněných koncertů, se základními informacemi a fotografiemi

Na svátek Všech svatých (1. listopadu) se velice vážně a usebraně vzpomínalo na zemřelé. Šikovné ženy vyráběly ve volných chvílích po práci papírové květiny, kterými se pak zdobily hroby. Hřbitovy zářily v těchto často velmi pochmurných dnech ve světle svíček. U pomníku padlých se vzpomínalo na ty, kteří zahynuli ve válce.

Týden od 1. do 7. 7. 2019 se pro členy spolku NaŽďár a jejich rodiny, přátele a příznivce odehrálo ve znamení zpěvu, putování krajinou a setkávání s lidmi. Nadšenci se vydali pěšky z Trutnova do Kuksu a cestou uskutečnili několik koncertů v místních kostelech i restauracích. Celá akce se konala na podporu záchrany kostela sv. Jana Křtitele v Horním...

V sobotu 13. 10. 2018 se konalo slavnostní ukončení projektu a zároveň oficiální otevření návsi, které proběhlo za krásného počasí. Akci jsme zahájili opět v našem krásném kostelíku, kde jsme si poslechli hudební vystoupení Drahomíry Tvrdíkové. Poté jsme se přesunuli na náves a sousedský sbor NaŽdár zazpíval pár svých oblíbených písní. Na ně...

Prvního června proběhl na návsi blešák, kde se konal i lov strašidláků a zateplování nádrže. Úspěch to byl ohromný. Všechny nás to velice bavilo, povyměňovali nebo prodali jsme spoustu různých věcí a pochutnali si na dobrotách od šikovných kuchařek :) Po této skvělé zkušenosti víme, že to určitě nebyl poslední blešák a včas vám dáme vědět až bude...

Jako každý rok jsme sešli, na vršku nad Žďárem a užili si spoustu zábavy. Děti plnily nejrůznější úkoly a na konci dostaly tašku se spoustou dárečků. Dospělí si povídali, seznamovali se, opékali buřty a užívali si atmosféru. Krásný večer podpořilo super počasí bez větru a s úžasným výhledem na hory, kam zapadalo slunce :) Příští rok se zase těšíme!...

Už se o nás píše i v sousedním Německu a to konkrétně v únorovém vydání měsíčníku Riesengebirgsheimat. Velmi v něm naši činnost chválí paní Edith Niepel, rodačka z Výšinky :)